22-04-2022
Cięcie laserem - czy na pewno jest takie idealne?
Spośród różnych dostępnych obecnie metod cięcia technika laserowa zapewnia bardzo wysoki poziom precyzji. Czy jednak rzeczywiście zapewnia idealne rezultaty?
Precyzja cięcia laserem
Podczas cięcia laserowego wiązka laserowa, skupiająca dużą ilość energii, dokładnie trafia w wyznaczony obszar, działając przy tym na niewielkiej powierzchni. Tak w dużym skrócie można opisać ten proces, a jednocześnie wyjaśnić, dlaczego ta metoda zapewnia bardzo precyzyjne rezultaty. Dokładność w tym przypadku liczona jest w częściach milimetra. Z całą pewnością można więc uznać, że efekty cięcia laserowego mocno zbliżają się do idealnych.
Dodać przy tym należy, że przy tak wysokiej precyzji działania można liczyć również na dużą prędkość cięcia oraz powtarzalność wykonywanych elementów. To wszystko sprawia, że ten sposób obróbki jest wysoce efektywny i często wybierany w przypadku takich materiałów, jak np. stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium itd. W ten sposób można uzyskać elementy o różnych kształtach, rozmiarach czy poziomie skomplikowania. Precyzja działania doceniana jest przede wszystkim przy produkcji detali.
Zaokrąglanie krawędzi po cięciu laserem
Wycięte laserem elementy praktycznie od razu zyskują pożądany kształt, rozmiar i oczekiwaną jakość. Jednocześnie istnieją sytuacje, kiedy niezbędna jest dalsza obróbka. Dotyczy to przede wszystkim konieczności zaokrąglania krawędzi, kiedy dany element musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Ostre, niebezpieczne krawędzie detalu powinny być odpowiednio przygotowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników. Oprócz tego ten etap obróbki po cięciu laserowym jest wskazany ze względów na wymagania lakiernicze. Na krawędziach zwykle grubość farby jest mała, więc bez stosownej obróbki mogłoby dochodzić w tych miejscach do rozwoju korozji. Nie mniej istotne są również względy estetyczne.
Proces zaokrąglania po cięciu laserowym, a także innych metodach cięcia (np. plazmą wodną czy wykrawaniu) odbywa się dyskami poruszającymi się ruchem obrotowym i oscylacyjnym w przypadku krawędzi pionowych lub poziomymi głowicami z nacinanego płótna ściernego przy obróbce krawędzi poziomych.
Jeśli jesteś zainteresowany usługami z zakresu zaokrąglania krawędzi, zapraszamy do kontaktu.